09. aug Veel rinnapiimast

Rinnapiimanädal on selleks aastaks küll läbi saanud, aga ühe rinnapiimateemalise potituse tahan veel teha.
Täna hommikul jäin mõtlema, mis mu elus toimus täpselt 20 aastat tagasi. Mu esimene poeg oli 2-päevane. Põhiline, mis mulle sünnitusmajas olemisest meenub, on see, et sel ajal toodi rutiinselt klaaslutipudelis piimasegu. Sest emal ju polnud sel ajal piima, oli ainult ternespiim. Praegu ikka üldiselt arvestatakse ka haiglates sellega, et nn. päris piim võibki tulla alles 3. või isegi 4. päeval. Minul on alati tulnud kolmandal. Ja titale piisabki esimestel päevadel sellest energiarikkast elueliksiirist - ternespiimast - mis teda elama kutsub:nii magus ja mõnus (neid sõnu kasutas minu kuuldes kunagi Riinu Verlin).
Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

03. aug Rahvusvaheline rinnaga toitmise nädal

See pilt on siin juba olnud aasta tagasi. Jälle on käes Rahvusvaheline Rinnapiimanädal. Rinnapiimast rääkivaid postitusi on nende päevade jooksul mulle päris mitu ette sattunud - kõik nii ilusad - rinnapiim on imeline ja emad on alati piisavad, ka siis kui imetamine millegipärast ei õnnestu.  Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

01. okt Et vastsündinud ema oleks toetatud

Peale beebi sündi keskendume tihtipeale ainult lapsele - et temal oleks kõht täis, mähku kuiv ja meel rõõmus. See on vaieldamatult ülioluline. Ainult et beebil ei saa hästi olla, kui emal on halvasti. Emad võivad end sünnitusjärgselt tunda väga erinevalt, mõned emad tunnevad, et sünnitus andis väge ja neil on palju energiat, teised aga tunnevad end ebakindlalt ja kahtlevad endas. Kõik emad väärivad toetust, eriti sünnitusjärgsed perioodis. Ja kõik emad väärivad nurgavoodiaega - aega, mil ema ainukeseks ülesandeks on oma lapsega tuttavaks saada, uue eluga harjuda, oma keha ja hinge taastada. Teate, et eestlastel on see kestnud 40 päeva? 40 päeva kui suuremate lastega tegelevad isad ja vanavanemad, kui kodu koristavad sõbrad ja süüa teevad isad, vanavanemad ja sõbrad vaheldumisi. Sest emad on loonud uue elu ja on  nende õigus ja kohustus puhata. Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

16. sept Minust saab raseduskriisinõustaja

Olen väsinud, aga väga rõõmus :-) Neljapäeval, 13. septembril alustasin taas õppimist. Õpin raseduskriisi nõustamise täiendkoolitusel. Esimesed kolm õppepäeva olid tihedad ja põnevad - palju uusi tutvusi ja juba ka uusi teadmisi ja harjutamist vajavaid oskusi. Eriti vahva on, et minuga koos õpib üks kallis klient, kelle pisikese poja sündi oli mul au toetada, ning 2 armast kaaslast doulaks õppimise teekonnalt. Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

04. aug Emapiim on elu alus

Emad, te olete imepuud.
Te okstelt nõrgub piima ja mett
ja igapäevast leiba.
Te olete soojus ja valgus ja varjumahedus.
Te olete värav olematusest igiolevasse.
Te kannate endas unelembust
ja elu kirkust.
Teist sünnivad esimesed sõnad ja teod,
ka need,
millest ükskord saavad viimased.
/Silvia Rannamaa/
Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

27. juuni Emadusest

Facebook kinkis mulle mõned päevad tagasi selle pildi. " Sünnituse kõige raskem osa on aasta peale seda. See on suure töö aasta - naise hing peab sünnitama iseendas(t) ema. Emaks saamise emotsionaalsed sünnitusvalud on palju tugevamad kui füüsilised valud sünnitusel; need on su südame aina tugevnevad tuhud kui ta lükkab endast välja isekuse ja hirmu, et teha ruumi ohverdusele ja armastusele. See on hinge väga isiklik ja vaikne sündimine, aga see sünd ei ole sugugi vähem püha kui lapse sündimine, võib-olla pühamgi veel."
Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

12. juuni I'm a Doula! What's Your Superpower?

Möödunud nädalavahetuse veetsin suurepäraste naiste seltsis rahulikus ja ülimõnusas

Hundiallika Keskuses, et doula-õpingutele selleks korraks joon alla tõmmata. 
Minust sai tunnistusega doula! 
See pilt, kus ma ise tunnistusel peegeldun, on just väga õige - kogu see sünnitoetajaks õppimine ja kasvamine on käinud läbi iseendaks saamise. Mitte üheski õpingus mu varasemas elus pole niipalju mind ennast olnud.

Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

30. mai Olen nüüd UNICEFi sertifikaadiga imetamisnõustaja!

Pühapäeval 27. mail tegin ära eksami ja nüüd olengi UNICEFi sertifikaadiga imetamisnõustaja! 

Imetamine - see on ju ühelt poolt nii loomulik asi. Titad sünnivad siia ilma juba selle instinktiga, et ema rinnani roomata ja sealt neid esimesi tilku magusat energiarikast ternespiima saada.

Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

13. märts Mida annavad sünnitajale meditatsioonid?

Kui teen koos beebiootajatega mediatsioone, rännakuid oma sisemusse, hingamispraktikaid, siis jah, üks eesmärk on jõuda piiravate mõttemustriteni, hirmude ja mittetoetavate tõekspidamiste ja nende tagamaadeni. Aga on veel üks põhjus, kuidas sellised asjad aitavad sünnituseks valmistuda. 

Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

08. märts Naistes on tohutu sisemine vägi

Käisin täna Moona Mengeli loengul õnnelike laste kasvatamisest. See oli väga äge loeng, Kogu Moona suhtumine lastesse, elusse, suhetesse tundus mulle nii õige. Selle emotsiooni pealt tulingi nüüd siia jagama paari tema mõtet rasedusest ja sünnitusest ja naiseks olemisest.

Loe lisaks (Kommentaarid: 0)

22. veebr Ka isad vajavad sünnitoetajat

Naiste jaoks on mehe viibimine sünnituse juures tihtipeale väga oluline. See annab turvatunde, sünnitaja tunneb,et on hoitud ja armastatud ning et ei ole üksi. Aga tulevaste isade endi jaoks on oma lapse sünni juures olemine ka väga tähtis. Mehest sünnib sealsamas sel hetkel isa. Ta ei ole seal mitte ainult naisele toeks, vaid ka tema on osaline oma lapse maailmatuleku juures.

Loe lisaks (Kommentaarid: 0)
Voog. Tee ise koduleht!